Enderun'un Amacı

“SİZLER; ÇOCUKLARINIZI BULUNDUĞUNUZ ZAMANA GÖRE DEĞİL ONLARIN BULUNACAĞI ZAMANA GÖRE YETİŞTİRİNİZ.”  Hz. Ali (k.v.)

 

Eğitim ve yönetim felsefesi ile ilişkili olarak her birey için doğuştan getirdiği yeteneklerini geliştirme ve bu doğrultuda eğitim alma, günümüzde demokratik bir hak olarak kabul edilmektedir.  Dolayısıyla bugün için önemli olanın popülasyonda var olan üstünlerin özel eğitime tabi tutulup tutulmadığıdır. Bu konuyla ilgili yeni açılımların yapılması gerekmektedir. Zira Enderun sistemi, bir medeniyet yaklaşımı ve perspektifini içermektedir. Bu yaklaşımın sürdürülmesi ve sürdürülebilir kılınması günümüzde daha da çok önem kazanmıştır. Her alanda yaşanan küreselleşme, hızla küresel etkilerin alanına giren toplum ve kültürler ve bunların eğitime etkileri medeniyet yaklaşımının önemsenmesini ortaya çıkarmaktadır.

Artık Enderun; yerelliği yitirmeden küresel düşünebilen, dünya sorunlarına medeniyet tasavvuru içerisinde küresel bakabilen, bu doğrultuda küresel sorumluluk üstlenebilen, gerekli bilgilerle donatılmış öğrenciler yetiştirmek zorundadır. Bu açıdan Enderun sistemini, ülke ve bölge ölçekli sosyal siyasetin bir parçası haline getirip günümüz eğitimine ilişkin bir değer üretme çabası olarak görmek gerekmektedir.

Bu gün üstün zekâ ve yeteneğe sahip çocukların farkında olan ve onlar için ayrı bir gayret ile bir şeyler yapmaya çalışan eğitim kurumlarımız mevcuttur.Bu bağlamda,  Enderun Çocuk Üniversitesi ve Gençlik Enstitüsü; özellikle bu eğitim kurumlarımız başta olmak üzere tüm üstün zekâ ve yeteneğe sahip çocukların eğitimine destek amaçlı hazırlanmış bir eğitim programı projesidir.

Ülkemizin bu kurumlarda maalesef fark edilemeyen yitik değerlerini gün yüzüne çıkarmayı, bir çocuk dahi olsa onu memleket ve millet adına topluma kazandırmayı amaçlamaktadır. Bunun dışında bu projenin çocuk ruhu üzerindeki olumlu iyileştirmeleri başlı başına önemli bir kazanımdır.Bu projede kimsesiz çocuklara %10’luk kontenjan ayrılmıştır.

www.enderuncocukuniversitesi.com adresinde yer alan içerik ve görseller Enderun Çocuk Üniversitesi
tarafından sağlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz, başka medya ve mecralara iktibas edilemez.

Enderun Çocuk Üniversitesi | Copyright © 2011 Her hakkı saklıdır.