Enderun'un Hedefi

M. Baudler, “Enderun Mektebi” ndeki eğitimi çok iyi bir şekilde değerlendirdikten sonra şöyle demektedir:

Türk Milletinin başarısına şaşırmamak lâzım. Çünkü onlar elit kadroları nasıl yetiştireceklerini, gençleri nasıl disipline edeceklerini biliyorlar. Yine onları mükemmel insan hâline getirirken, kabiliyetlerine göre taltif etmesini de biliyorlar.”

Osmanlı’da, sarayın mimarını, nakkaşını, ressamını, hattatını, kâtibini, imamını, müezzinini, müverrihini, şairini, âlimini, silahşorunu, hârendesini, sazendesini, nüktedâtını Enderun yetiştirmiştir. Hatta çok defa Türk devletinin seraskerini, kazaskerini, sadrazamını, kaptan-ı deryasını, valilerini, elçilerini Enderun verirdi.

Enderun'dan çıkanlar arasında en dindar müslümanlar, en kuvvetli hafızlar, en kuvvetli müezzinler, en hassas şairler ve edipler, en cesur askerler ve kumandanlar, en mahir sanatkârlar, mimarlar, ressamlar ve nakkaşlar, en yüksek musişinaslar ve hattatlar, en değerli âlimler ve müverrihler yetişmiştir. 

Mevcut eğitim sistemi maalesef bireyin yeteneğine, kapasitesine ve ilgisine göre eğitim verememekte; bireyi doğru yönlendirememektedir. Bu sebeple yeni eğitim sistemleri araştırılmaktadır. Yeni düzenlenen “4+4+4” gibi. Bu doğrultuda eğitim sistemini farklı yönleriyle desteklemek; üstün zekâ ve yeteneğe sahip çocukların mevcut zekâ ve yeteneklerinin köreltmeden gelişimini sağlamak; milli değer ve menfaatlerinin farkında ileri görüşlü gençler yetiştirmek hedeflenmiştir. Yıllardır yurt dışına doğru akıp giden iş gücü ve beyin göçünün tersine döndürülebilmesi uzun vadedeki hedeflerimiz arasındadır.

www.enderuncocukuniversitesi.com adresinde yer alan içerik ve görseller Enderun Çocuk Üniversitesi
tarafından sağlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz, başka medya ve mecralara iktibas edilemez.

Enderun Çocuk Üniversitesi | Copyright © 2011 Her hakkı saklıdır.