Enderun'da Nasıl Bir Eğitim Uygulanacak?

Enderun eğitim programının olmazsa olamaz ilkelerinin başında;

"Eğitirken Eğlendirmek,

Eğlendirirken öğretmek,

Öğretirken düşündürmek,

Düşündürürken üretmek” gelmektedir.  Buradan yola çıkarak farklı branşlardaki tüm etkinlikler bu çerçevede düzenlenir ve öğrenciye aktarılır. Program içerisinde ders değil etkinlikler vardır. Hiçbir etkinliğe ders nazarıyla bakılmaz.

Enderun Çocuk Üniversitesi ve Gençlik Enstitüsünün en belirgin özelliği; eğlenceli ve işlevsel olmasıdır. Tüm eğitim programı çocukların ve gençlerin eğlenerek öğrenmeleri, öğrenirken eğlenmeleri üzerine oturtulmuştur. Derslerdeki soyut kavramlar, uygulama alanlarında somutlaştırılmaya çalışılmıştır.

Enderun Çocuk Üniversitesi ve Gençlik Enstitüsü, üç kademe şeklinde, ilk öğretim, orta öğretim ve lise öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler 1. ve 2. kademeyi geçerek Çocuk Üniversitesini bitirirler ve Gençlik Enstitüsüne devam etmeye hak kazanırlar.

Enderun yaz ve kış etkinlikleri olarak devam eder. Yaz etkinlikleri iki ay boyunca haftanın beş günü saat 9:00 – 17:00 saatleri arasnda; kış etkinlikleri sekiz ay boyunca haftada bir gün 9:00 - 17:30 saatleri arasında olacaktır.   

Enderun Çocuk Üniversitesi eğitim programı kapsamında tüm eğitimler uygulamalı, gerek laboratuarlarda ve gerekse sahada yapılacaktır. Çocuklar dokunmak, yapmak, araştırmak suretiyle eğitime aktif bir şekilde katılacaklardır. Eğitim boyunca çocukların mevcut zekâ ve yeteneklerini maksimum kullanmaları sağlanacağı gibi, mevcut zekâ ve yeteneklerinin gelişmesi için pek çok etkinlik ve faaliyet yapılacaktır.

Enderun Çocuk Üniversitesinin son yılı İle Gençlik Enstitüsünün son yılları projeler yılıdır. Yeteneklerine göre belli eğitim ve tecrübeler kazanmış öğrenciler, başta TÜBİTAK olmak üzere bir çok kuruma gerek bilimsel gerek sosyal proje hazırlayabilecek duruma gelecektir.

www.enderuncocukuniversitesi.com adresinde yer alan içerik ve görseller Enderun Çocuk Üniversitesi
tarafından sağlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz, başka medya ve mecralara iktibas edilemez.

Enderun Çocuk Üniversitesi | Copyright © 2011 Her hakkı saklıdır.