Enderun'a Kimler, Nasıl Katılabilir?

Enderun, üç kademeli bireğitim programıdır. Enderun Çocuk Üniversitesi 1. ve 2. kademeyi, Gençlik Enstitüsü 3. kademeyi kapsar. Her kademe bir öncekinin geçiş basamağıdır. 1.ve 2. kademeyi bitiren çocuklar Gençlik Enstitüsüne geçmeye hak kazanırlar. Her kademe sonrası yapılan değerlendirmelerin akabinde öğrenci mezuniyet belgesi alır.Yaşına uygun kademeyi tam olarak tamamlayamayan öğrenci katılım belgesi alır. 

Çocuk Üniversitesi 1. kademe eğitim programı ilköğretim çocukları, 2.kademe eğitim programı orta öğretim çocukları içindir. ilk ve orta öğretim öğrencileri EnderunÇocuk üniversitesine kayıt yaptırabilirler.

3. kademe olan Gençlik Enstitüsü lise öğrencileri içindir.

Enderun Çocuk Üniversitesi ve Gençlik Enstitüsü ön kayıtları online olarak web sayfası üzerinden yapılır. (Ön kayıt için http://www.enderuncocukuniversitesi.com/kayit-formu tıklayınız.)

Ön kaydını yaptıran her çocuğa gerekli testler, belirlenen alanında uzman psikologlar tarafından uygulanır. Uygulanacak olan testler zekâ ve üretkenlik testleridir.  Testlerin sonucuna bağlı olarak belirlenen belli sayıdaki öğrenciler  gruplar halinde, psikologlar ve üstün yetenekliler öğretmenleri tarafından oryantasyona alınır. Oryantasyonu geçen öğrenciler kesin kayıt yaptırmaya hak kazanırlar.

Yaz ve kış etkinliklerinin ön kayıt ve oryantasyon tarihleri web sayfmızda ilan edilir.

Üstün zekâlılar ve yetenekler konusunda önde gelen tanınmış psikologlardan Amerikalı Lewis Terman (Stanford-Binet adlı zekâ testini bulan kişi) Enderun Mektebi’ne alınan çocuklar için şunları söylemektedir:  “Zekâ seviyesini ölçmek için ilk defa test yöntemi, Osmanlılarda Enderun mektebine seçilen öğrenciler için uygulanmıştır.” Amerikalı ünlü eğitimci Andreas Kazamias’ın Platon’un idealindeki okul olarak nitelediği Enderun, tam bir  “Üstün Yetenekliler Fabrikası”ydı. Gerçekten de kişinin yeteneklerine değer verip onları en iyi biçimde geliştiren Enderun Mektebi, Türklerin düzenli, kendine özgü bir eğitim sistemini kurup başarılı sonuçlar aldıklarını göstermekte ve dünya eğitim tarihinde de önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda Enderun Mektebi, üstün yeteneklilerin eğitiminde “dünyadaki ilk sistemli eğitim” örneğini oluşturmaktadır.

Enderun Çocuk Üniversitesive Gençlik Enstitüsü, Çocuk Esirgeme Kurumu ve kurumla paralel hizmet veren sevgi evlerindeki kimsesiz çocuklar ile özürlü çocuklarında böyle bir eğitim programına dahil edilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bundan dolayı gerekli kurum ve kuruluşlarla bağlantı halindedir.

www.enderuncocukuniversitesi.com adresinde yer alan içerik ve görseller Enderun Çocuk Üniversitesi
tarafından sağlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz, başka medya ve mecralara iktibas edilemez.

Enderun Çocuk Üniversitesi | Copyright © 2011 Her hakkı saklıdır.